Ekologicznie 

Deszczówka pomaga oszczędzać zasoby wody

Ciepły letni deszcz to prawdziwe, ekologiczne błogosławieństwo. Nie dość, że w niczym nie przypomina jesiennej słoty i śmiało można w nim spacerować, to oprócz tego daje nam jeszcze możliwość zaoszczędzenia wody. Oczywiście deszczówkę możemy z powodzeniem kolekcjonować cały rok, ale przy tak sprzyjających warunkach atmosferycznych bez wątpienia najłatwiej będzie nam ten proces rozpocząć. Deszczówka, wbrew poglądowej opinii, kiedy pada z chmur nie jest jeszcze zanieczyszczona. Wszelka kontaminacja dopiero następuje po jej kontakcie z zabrudzonymi powierzchniami takimi jak blaszane dachy, czy gleba. Dopiero tam staje się zanieczyszczona niekorzystnymi substancjami chemicznymi. Lecz, jeśli wcześniej złapiemy ją do czystego pojemnika, wówczas możemy wykorzystać ją w wielu pracach domowych.

Jedynym przeznaczeniem, do którego deszczówka się nie nadaje jest spożywanie jej jako wody pitnej. Oczywiście możemy taką wodę przegotować, ale nadal będzie ona bardzo uboga w te elementy, które zawiera naturalna woda czerpana ze źródeł, która jest butelkowana jako woda mineralna, albo ta która płynie przez wodociągi. Na upartego, możemy deszczówką po przegotowaniu napoić zwierzęta domowe, ale tylko te które oswojone są z dziką przyrodą, jak psy. W przeciwnym przypadku niektóre substancje, wynikające np. z zanieczyszczenia przemysłowego mogą im zaszkodzić. Chylę jednak czoła przed tym, kto jeszcze nie widział kota, albo psa pijącego łapczywie z nie-najczystszej kałuży…

Niektórzy twierdzą także, że deszczówka może z powodzeniem służyć jako woda do akwarium. Faktem jest, że naturalne zbiorniki, w których żyją ryby, mieszają się zawsze w niewielkich proporcjach z wodą deszczową, a czasami także są bardziej zanieczyszczone chlorem i fosforanami niż sterylna woda akwariowa. Ta możliwość wykorzystania deszczówki dotyczy jednak tylko obszarów niezanieczyszczonych. Łatwo się domyślić, że deszczówka padająca z chmur nad obszarem wsi, będzie dużo bardziej do tego celu się nadawać, niż ta kwasowa, tworząca się w dużym mieście przemysłowym pokrytym smogiem. Faktem jednak jest to, że niektóre zbiorniki wodne w Afryce, tzw. sezonowe funkcjonują i wzrastają tylko dzięki dopływowi wody deszczowej. Dobrze znane na tym obszarze są także rzeki okresowe, które wysychają całkowicie w czasie pory suchej.

A do czego deszczówka się nada? Na pewno do prania, mycia oraz zmywania. Wodą deszczową możemy umyć szyby lub podłogę, i użyć jej do ogólnego posprzątania domu. Jej mniejsza twardość oznacza, że będziemy musieli użyć mniej detergentów, bo będą się one lepiej rozpuszczać. Poza tym możemy w deszczówce prać ręcznie, a także używać jej do zmywania naczyń, ponieważ nie pozostawia smug, szczególnie na szkle. W dużych domach, które mają własny dostęp do rynien, możemy założyć specjalną instalację zbierającą deszczówkę i wprowadzającą ją do obiegu. Jeżeli natomiast mieszkamy w bloku najłatwiejszym rozwiązaniem będzie…wystawienie wiader na balkon.

Related posts

Leave a Comment

error: Content is protected !!