Ekologicznie Pomysły 

Druk 3D uwolni zwierzęta z laboratoriów?

Testowanie leków i kosmetyków na zwierzętach to bardzo kontrowersyjny temat, w obrębie którego dyskusje pomiędzy ekologami, a naukowcami trwają nieprzerwanie już od lat. Co prawda, w marcu 2013 roku Komisja Europejska zabroniła całkowicie dystrybucji na rynku kosmetyków testowanych na zwierzętach, ale prawo tyczy się tylko nowych produktów. Tymczasem na rynku pozostają te, których receptury zostały opracowane przed rokiem 2013. Co do leków, nadal zanim zostaną podane ludzkiej grupie testowej, ich potencjalnie niebezpieczne działania uboczne testuje się m.in. na szczurach, królikach, czy człekokształtnych, zamkniętych w klatkach w laboratorium. Ale teraz ekolodzy mają nowego sprzymierzeńca w walce o prawa zwierząt.

Chodzi o technologię druku 3D. Na początku umożliwiała ona głównie wydruk części składowych urządzeń z plastiku i innych tworzyw, ale obecnie tak się rozwinęła, że umożliwia także druk m.in. tkanek i narządów ludzkich, które mogą zastąpić konieczność testowania na zwierzętach już za parę lat! Jak to możliwe? Podczas całego procesu drukowania, naukowcy na samym początku „przeprogramowali” komórki skóry, przekształcając je w komórki serca. Następnie, przy wykorzystaniu drukarki 3D oraz określonych kultur komórkowych, komórkom nadano kształt ludzkiego serca o średnicy 0,25 mm, czyli mniej więcej równej przekrojowi ludzkiego włosa. W podobny sposób wydrukowano także miniaturowe ludzkie wątroby. Całość eksperymentu przeprowadzono w Instytucie Medycyny Regeneracyjnej Szkoły Medycznej Wake Forest w Stanach Zjednoczonych. Technologia druku 3D jest już jednak na tyle przystępna i powszechna, że metoda ma sporą szansę przebicia się na rynku medycznym. A to z kolei spowoduje eliminację testowania na zwierzętach składników lekarstw i kosmetyków.

W przyszłości przewiduje się także drukowanie całych mini-układów pokarmowych, czy też krwionośnych, gdzie mikro narządy będą ze sobą połączone sztucznymi żyłami i tętnicami, wypełnionymi substytutem krwi. To pozwoli na tak dokładne testowanie działania substancji, jak gdyby laboranci mieli do dyspozycji żywy, ludzki organizm. A nie ucierpi przy tym żadne zwierzę, co ucieszy obrońców ich praw na całym świecie.

Related posts

Leave a Comment

error: Content is protected !!