Ekologicznie 

Orzechy piorące – dlaczego są takie dobre?

Ostatnimi czasy na rynku produktów chemicznych i do prania dostępne są orzechy pralnicze lub inaczej nazywane – piorące. Mało tego, coraz częściej na internetowych forach i blogach widoczny jest hype dotyczący tego tematu. Czym orzechy piorące różnią się od zwykłych proszków i dlaczego mamy zastępować nimi tradycyjne środki piorące?

orzechy_pioracePrzy produkcji proszków do prania oraz innych kapsułek czy płynów wykorzystuje się specjalne składniki, na których przeprowadza się reakcje chemiczne, aby osiągnąć konkretny zapach i barwę. Wszystko odbywa się w wielkich zakładach i fabrykach, które emitują do atmosfery wiele gazów, będących efektem ubocznym całego procesu. Tak powstałe środki piorące bardzo często nas uczulają, sprawiając, że po wypraniu w nim swojego swetra i ubraniu, na naszej skórze pojawia się drażniąca wysypka. Jeśli nie chcemy przeżywać tego typu incydentów powinniśmy zastanowić się na zmianą sposobu prania i zmianą środków, których dotąd używaliśmy.

Orzechy piorące (Sapindus mukorossi) pochodzą z Indii i Nepalu. Na tamtych terenach zostały odkryte i znalazły zastosowanie już w starożytności. Stosowane były jako środek piorący oraz zmiękczający wodę. Wszystko to za sprawą specjalnego składnika, jaki posiadają, a mianowicie SAPONINY. Saponina jest detergentem, który odtłuszcza, myje i oczyszcza. Kiedy łupinki orzecha dotkną wody – w ich wnętrza zaczyna wydobywać się specyficzny roztwór mydlany. Orzechy te mają dosyć specyficzny i mocny zapach, ale podczas zetknięcia się z wodą stają się zupełnie bezzapachowe, jak i roztwór, który wydzielają. Polecane jest wtedy dodanie do wody odrobiny naszego ulubionego olejku zapachowego. Tkaniny nie blakną, są miękkie i niezniszczone przez bardzo długi okres czasu, czego nie można powiedzieć w stosunku do zwykłego prania w pralce.

Related posts

Leave a Comment

error: Content is protected !!