Ekologicznie 

Wełna kaszmirowa

Kaszmir, właściwie kaszmirowa wełna jest tkaniną bardzo wyjątkową. Jest przez wielu uważana za najbardziej wartościową naturalną tkaninę na świecie. Najczęściej z kaszmiru wykonuje się swetry oraz pashminy (szale). Rzadziej, ale jednak także spotykane są kaszmirowe czapki, szaliki, szlafroki oraz rękawice. Poza odzieżą spotkamy się także z kaszmirowymi dywanami.

Z wysoką wartością i nietuzinkowością kaszmirowego materiału wiąże się fakt, że wytwarza się ją wyłącznie w Himalajach na dużych wysokościach. Z tym też wiąże się wiele legend. Skąd bierze się kaszmir? Wyczesuje się kaszmirskim kozom sierść z okolic pachwin – tam znajduje się największa ilość włókien. Włókien wysokowartościowych nie jest jedna zbyt wiele, dlatego rocznie z kaszmirowej kozy można uzyskać zaledwie 50-150 gramów kaszmirowej wełny! Jako, że jest to materiał rzadki i niewielki w swych ilościach idzie za tym jego wysoka cena.

Dlaczego akurat kaszmirskie kozy? Warunki, w jakich przyszło żyć kaszmirskim kozom, zmusiły je do wytwarzania niezwykłej, ciepłej i gęstej sierści. Nierzadko w tamtych rejonach temperatura powietrza spada do 40 stopni poniżej zera. Miękkość kaszmirowych swetrów nie może się równać z żadnym innym!

Related posts

Leave a Comment

error: Content is protected !!