Ekologicznie Na co dzień 

Sylwoterapia, czyli przytul się do drzewa cz.1

Drzewa są naszymi sprzymierzeńcami, jeżeli chodzi o dobry nastrój, a także zdrowie. Chociaż wiadomo to już od dawna, to dziś musimy sobie o tym przypomnieć na nowo. Żyjąc często w otoczeniu miejskiego środowiska, zapominamy jak zbawienny wpływ może mieć dla nas sylwoterapia, czyli terapia poprzez kontakt z drzewami. Letnie spacery to znakomita okazja ku temu, aby odzyskać równowagę ciała i ducha, spędzając jak najwięcej czasu z naszymi leśnymi, naturalnymi terapeutami. Wystarczy tylko mocno objąć pień, i oddychać głęboko, przykładając czoło do kory. Nie jesteście pewni, które drzewo powinniście przytulić? Oto krótki przewodnik po zdrowotnych właściwościach każdego z popularnych w naszych parkach i lasach gatunków.

Sosna

Bory sosnowe mają niezwykły aromat żywicy, który unosi się pomiędzy ich iglastymi gałęziami. Wytwarzają także dużo jodu, więc przebywanie w ich pobliżu w naturalny sposób wspiera nasz układ odpornościowy. Eteryczne olejki sosnowe pomogą także w walce z astmą czy przewlekłymi chorobami oskrzeli, a nawet ze zwykłym przeziębieniem. I choć trudno się przytulić do sosny bezpośrednio, bo igły trochę kują, to świetnym pomysłem jest chociażby piknik na polanie pośród ich igliwia.

Lipa

To piękne drzewo niekiedy spotykamy posadzone wśród alei i przy zabytkowych dworkach. Nasi pradziadkowie doskonale znali jego niezwykłe właściwości. Między innymi byli świadomi tego, że lipa dobrze działa na pobudzenie układu krążenia i układu oddechowego. Oprócz tego, kiedy przytulimy się do jej pnia, nasz umysł także przejdzie w stan głębokiego relaksu, a nasze myśli w stan harmonii, bo ma bardzo silne oddziaływanie na kojenie psychiki.

Kasztanowiec

Czułe objęcie kasztanowca poleca się wszystkim mającym kłopoty z zasypianiem. Przebywanie w pobliżu tego drzewa bowiem, zmniejsza napięcie stresowe, eliminuje stany lękowe i ułatwia głęboki, spokojny sen w nocy. Poza tym, ci wtajemniczeni w sylwoterapię twierdzą także, że kasztanowiec budzi w nas ciekawość świata i otoczenia.

Jesion

To jedno z drzew, które pomagają nam w zrównoważeniu swoich emocji, a także umożliwiają rozwój duchowy. Energia jesionu podobno podnosi nasz poziom inteligencji inter i intra personalnej , co w praktyce oznacza, że lepiej rozumiemy emocje naszych bliskich i nasze własne, i uczymy się lepiej nimi zarządzać, np. przekształcać te negatywne w pozytywne. Dodatkowo możemy także zbierać korę jesionu, która przyda się na wszelkie stany podgorączkowe, gdyż zawiera garbniki.

Related posts

Leave a Comment

error: Content is protected !!